İranın Gelenek ve Görenekleri Nelerdir

İran’ın dini kurallara göre yönetilen ülkelerden biridir. Suçlar ve kararlar dinen ne gerektiriyorsa o yönde verilmektedir. Kültür olarak dini tarafa büyük ağırlık verilmiştir. İnsanlar yaşamlarını buna göre belirler ve o yönde devam ettirirler.

Kız isteme
Görücü usulü olarak kız isteme merasimi gerçekleştirilir. Evlilikle sonuçlanması için aile büyükleri bir araya gelir. Söz kesme olayı da dendiği gibi aileler tanışır, görüşürler ve nişan evlilik tarihleri içiz kız evinden haber beklenir.

Nişan
Aile bütçesin göre salon veya ev ayarlanır. Yemekli şekilde ailenin görüşüne göre çalgılar eğlenceler düzenlenmektedir. İran’da çalgı gibi müzikler yasak olduğundan uzak tutulur. Nişan töreninde erkek tarafı kız tarafına çiçek getirir. Getirilen çiçek genç kızın elbise ve bileği ile uyumlu olmalıdır. Yüzüklerin takılması aile büyüklerinin arasında yapılmaktadır.

Nikah
Nikah gününde damat tarafı kız evine giderek kızı alır. Süslenmiş gelin arabası ile nikah odalarına giderler. Nikah odasından çıkarak salona gidip nikah memurları tarafından nikahları kıyılır.

Nikahın ardından gelin ve damat kendi evlerine giderler. Burada düğüne devam edilir ve yalnız bırakılırlar. Düğün günü göstermelik bir nikah töreni yapılmaktadır. Global kavram olmasından dolayı düğün yapılarak gösterilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.