İnsanlığa Hizmet Etmiş Kişiler Adları ve Hayatları

Dünya tarihinde insanlık için önemli katkılarda bulunan bilim insanları ve kısadan çalışmalarına değinerek yaptıklarını gözle görür derecede fark edebiliriz. Kendilerinden çok insanlığın gelişmesine adına çalışmalarını yürütmüşlerdir.

Albert Einstein: Önemli bilim adamlarından olup 20. yzüyılın kurumsal fizikçisidir. 14 Mart 1879 tarihinde dünyaya gelen Yahudi asıllı fizikçidir.

Thomas Edison: Çalışmaları ile birlikte dünyaya katkıda bulunan bilim insanıdır. 1847 yılında Amerika’da dünyaya geldi. İlkokulda başarısızlıktan dolayı okuldan kovulmuştur. Özel bir öğretmenden ders aldığı gibi hayat zorlukları onu devamlı takip etti. Yeri geldi trenlerde gazete sağlayarak sabahlara kadar odasında mum ışığında araştırmalarını devam ettirdi. En büyük icadı olan ampulü geliştirdi.

Leonardo Da Vinci: 15 Nisan 1452 yılında dünyaya geldi. Mühendislik, mimarlık, matematik, müzisyenlik, heykelcilik ve ressamlıkla ilgilenmiştir. Dünyanın en ünlü tablolarını çizmiştir.

Louis Pasteur: Fransız mikrobiyolog olarak kuduz aşısını bulmuştur.

Galileo Galilei: 15 Şubat 1565 yılında dünyaya gelerek modern bilimi geliştirmiştir. Fizik, matematik, astronomi alanlarında çalışmalar yaparak katkıda bulunmuştur.

Mariel Curie: Atom üzerinde çalışmalar yaparak radyoaktif maddelerin yaydığı ışınları keşfetmiştir. 2 kez Nobel ödülü kazandı.

Isaac Newton: Matematikçi, fizikçi, filozof olup gelişmeler sağlamıştır.

Alferd Nobel: 1833 ve 1896 yılında bilim insanları dinamiti bulmuştur. Nobel ödülleri isminden verilmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir