İnsan, Kültür, Sanat ve Müzik İlişkisi

İnsan duyguları olan canlı varlıktır. Gördükleri, duydukları ve hissettiklerinden yola çıkarak hislerini dışa yansıtırlar. Sanatçılar tarafından eserler yaratılır, kendi duygusallıklarını eserlerine aktararak başkalarında aynı duyguyu hissetmesini ister. Bunlardan birisi sanatsal olarak etkinliklerin yayılmasıdır.

İnsan yarattıklarını evrensel değerler gelecek nesillere taşınmışlardır. Toplumlar ihtiyacı olan sanatsa duyguları halletmişlerdir. Sanat doğrudan toplumsal açıdan önemlidir. Yaygın bir olgu halidir. Sosyoloji toplumların gelişerek anlaşılmasını sağlamaktadır.

Evrensel dil olarak görülen sanat beraberinde kültür ve müzik ilişkisini meydana getirir. Kültürlerin farklı olmasına rağmen tüm dünya üzerinde aynı gözle görülen kültür, sanat ve müziğin varlığıdır. Yapılan sanat her dilden evrensel olarak aktarılmaktadır. Antik çağda halkın birbirleri ile anlaştığı yollardan birisidir. Toplum içinde kabul görenler kültürel anlamda gelişmeler sağlayarak değişen kültürü oluşturur. Sanatın yapılarak farklı kültürlerin anlaması sağlanır. İnsan hayatında sanat, kültür ve müzik ilişkisi bütündür. Evrensel değerlere sahip olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.