İnsan Haklarının Korunmasında Bireylere Düşen Görevler

İnsan hakları tüm insanları kapsadığından dolayı korunmasındaki en büyük vazife yine insanlara düşecektir. İnsanlara verilen hakların bilincinde olmak aynı zamanda koruyucu olacağını gösterir. Böyle durumlarda hakların ihlal edilmemesi için vatandaşlar sorumluluklarını bilerek hareket edilmelidir. İnsan haklarının uygulayıcısının insanlar olduğu unutulmaması gerekir.

Haksızlığa şahit olduğunuz zaman, haksızlık yapan kişiyi uyarmalı ve haksızlığa uğramış olan kişide korunarak hakları bildirilmelidir. İnsan hakları koruyucusu olduğumuz sürece beraberinde gelecek olan zararlar önlenmiş olur. Yasalar sadece uygulamaya koyulduğu zaman harekete geçer. Bunlar sağlanmadığından dolayı insanlar haklarını ve değerlerini kaybederler. Yasaların yetmediği yerlerde insan haklarının asıl koruyucusu olan insanların görev yapması gerekecektir.

Yasalar gereğince sorunların çözülmesinde insanlara ihtiyaç vardır. İnsanlar haklarını bilerek hareket etmesi karşısındakine saygı göstermesini sağlamaktadır.

Günümüzde insan haklarında aktif olarak görev yapmak isteyenler sivil toplum örgütleri altında toplanarak çeşitli faaliyetlerde bulunurlar. Önemli kurum ve kuruluşlar bu sayede faaliyetlerini yerine getirir. Toplumsal olarak yasaların sağlanarak korunmasındaki görevlerin başında gelmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir