İmsak Nedir

İmsak kelimesini birçok kişi mutlaka duymuştur. Hatta genellikle işlevi de bilinir ama kelime anlamı olarak neyi ifade ettiği konusunda bilgi sahibi olan çok az kişi vardır. İmsak en genel anlamıyla bir zaman kavramıdır denebilir. Özellikle Müslümanları ilgilendiren bir zaman kavramıdır. Zaman kavramı olarak kabul edilse de anlamı son derece farklıdır. İmsak kelime anlamı olarak kendini tutmak, herhangi bir şeyden elini çekmek olarak ifade edilir.

İmsak Vakti Kapsamları
İmsak vakti denen zaman dilimi; Ramazan aylarında, sabah ezanı beraber başlayan yeme-içme eylemlerinin bırakılması vaktidir. Müslümanların Ramazan aylarında oruç tutması için sahur sonrasındaki yeme içme eylemini sonlandırması imsak vakti diye tabir edilen zamanla başlamaktadır. Geleneksel olarak sabah namazı, imsak vaktinden ortalama olarak 15 ila 20 dakika sonrasındadır. Tüm net bilgilere rağmen İslam dünyasında imsak vaktiyle ilgili görüşler hep farklılaşmıştır.

İmsak Sözlük Anlamı Nedir?
İmsak kelimesinin sözlük anlamı nefsine hâkim olmayı ifade eden bir şeyden el çekmek ya da perhiz olarak açıklanabilir. Terimsel olarak ise Ramazan ayında oruca başlama vakti şeklinde açıklanmıştır. Tüm bu anlamlarından çok farklı olarak eskimiş cimrilik şeklinde bir sözlük anlamı da mevcuttur. Anlamları her ne kadar farklı olsa da Müslüman dünyası için anlamı nettir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir