İlk İnsanlar mı Daha Mutludur Günümüz İnsanı mı?

Günümüz ve eski insanların hayatlarını karşılaştırdığımızda bizden daha huzurlu olduklarını anlayabiliriz. Günümüz teknoloji, hayatı ve çalışma zamanlarımız çok daha fazla. Eskilerde insanlar tarla, hayvancılık gibi çeşitli işlerde kendilerini adar ve çalışmalarını sürdürürdü. Ne yapacaklarını bildiklerinden sorumlulukları bir o kadar az olurdu. Şimdiki zamana baktığımızda sorunlar, problemler ve sıkıntılar kendisini devamlı gösterdiğini görüyoruz. Kendimizi aşamadığımız sıkıntılar, yaşayacağımız sorun ve problemlere şahit oluyoruz. Ancak bunlar temelli çözüm olmadığı gibi hayatımız geceli gündüzlü sorunla devam eder oluyor.

Teknolojinin getirdiği kolaylıklar olduğu doğru ama ne kadar yeterli bilinmez. Özellikle geçmişte yaşanan teknoloji kaynaklı sorunlar oldukça fazla olduğunu görüyoruz. İmkanlara rağmen sinirsel olarak hastalıklara yakalanıp sıkıntılarla karşı karşıya kalıyoruz. Ağaç görmeye, toprak kokusu almaya hasret oluyoruz. Makine gibi gecemiz gündüzümüz çalışmakla emek vermekle geçiyor.

İlk insan nasıl zor zaman yaşadıysa bizden önceki eskilerde bir o kadar rahatlardı. Bugün ekmek kazanmak için iş dahi bulunamadığı zamanlar oluyor. Sistem içindeki varlıklar her geçen gün zarar görerek doğanın dengesi bozulmaktadır. Ancak günümüzde bizler o kadar bilgi sahibi insanlarız ki, mutsuz olmamız kaçınılmaz olabiliyor. Kimileri günümüzde daha mutlu huzurlu yaşam sürdürdüklerini görebiliyoruz. Sorunlar yaşadıkları gibi sıkıntılar yaşamaları kaçınılmaz hale geldikleri oluyor. Biz mutlu rahat yaşam sürdürmek için uğraşmalı, çaba göstermek zorunda kalıyoruz. Biraz dürüst olmak gerekirse bizden öncekiler çok daha rahat hayat sürdürdüler.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.