İletişim Araçları Nelerdir

Bilginin aktarılmasını sağlarken kullanılan araçlara denir. Bireysel veya çoğul olarak iletişim sağlanarak başkalarının düşünce ve duygularının anlaşılması sağlanır. Algılama ve algılatma olarak iletişim sağlanarak bilgi aktarılır.

Bilişsel iletişim araçları: Teknoloji araçlarından faydalanarak yapılan iletişime denir. bunlar sanal ortamda kullanılan e-posta, form, chat, bloglar çeşitli alanlarla iletişim kurulmasıdır.

Görsel ve işitsel iletişim araçları: Gözümüze ve kulağımıza hitap eden iletişim araçlarıdır. Televizyon, sinema, radyo, pankartlardır.

Telekomünikasyon iletişim araçları: Göze ve kulağa hitap ede elektrikli ve elektronik aletlerdir. Cep telefonu, fax, mesajlaşma, telex gibidir.

Kali grafik iletişim araçları: Yayın evleri tarafından yazı ve çizi ile oluşturulan haberleşmedir. Gazete, dergi, afiş, ilanlar, notlar, kitaplardır.

Organizasyon iletişim araçları: Toplu ekipler tarafından düzenlenen çalışmalardır. Birden çok kişiye hitap eden fuar, event, konser, fuar, defile, konferans, opera, müzik salonları.

Sanatsal iletişim araçları: Sanatçı tarafından hazırlanan iletişim araçlarıdır. Dans, resim, müzik, şarkı, sergi, konser, tiyatro, heykel.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir