Hukukun Temel Amacı Nedir Kısaca Bilgi

Hukuk toplumsal yasaları belirler. Hukukun olduğu yerde insanlar kurallar çerçevesinde yaşamlarını sürdürürler. Tarih boyunca hukukun olduğu toplumlarda adalet kendini tecelli etmiştir. Hukuk bir toplumun düzenli, uyum içerisinde kalmasını sağlayan unsurdur. Hukuk kurallarının varlığın, getirdiği yaptırımlar adaleti sağlar.

Hukukun işlemesi için takipçileri ve yerine getiren kişiler olmalıdır. Ülkemizde hukukun uygulayıcı hakimler, savcılar, kolluk kuvvetleridir. Hukuk kurallarının işlemesi için mahkemelere ihtiyaç vardır. Mahkemelerin uygulayacağı hukuk kuralları toplumda adaleti sağlayacaktır. Hukuk haksızlıkların önüne geçerek suçlara hak ettikleri yaptırımları uygulayan kavramdır. Toplumsal yaşamı düzenleyerek haksızlıkların ortaya çıkmasını önler. Toplum içerisindeki gelişimlere göre değişime uygundur.

Toplum içerisinde eşitliğin sağlanması hukuk kurallarına bağlıdır. Herkesi eşit sayacak şekilde düzenlenen kurallar toplum içinde birlik ve beraberliği arttırır. Herkesin kurallar çerçevesinde huzurlu bir yaşam sürdürmesine imkan sağlamış olacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir