Hicretin İslam Tarihindeki Önemi Nedir

Hicret İslam dininde gerçekleşen önemli hareketlerdendir. Müslümanlar müşriklerin gazabından kurtulmak için Mekke’den Medine’ye yaptıkları göçtür.

622 yılında gerçekleşen Hicret ile bir çok Müslüman katılmıştır. İslam’ın daha hızlı yayılması ve devletleşmesi için gerekli görülmüştür. Hz. Muhammed (s.a.v) Kuranın inmesi ile insanlara iletmiştir. Allaha ve Peygamberlerine ibadet etmeyen müşrikler Mekke’de Müslümanlara karşı zulüm etmeye başlamışlardır. İslam dünyasının gelişmesi için Peygamberliğin kabul edilmesi ve inanılması gereklidir. Müslümanların hicret etmesi Medine de hoşgörü ve misafirperverlikle karşılanmıştır. Müslümanlara yer verilerek inanışlar yayılmıştır. Kısa zaman içinde Medineliler inanmaya başlayarak kısa sürede yayılması sağlanmıştır. Medineliler İslam dinine daha hoşgörülü ve yakın şekilde bakarak dini kabul etmişlerdir.

İslam dininin yayılmasında Medine en uygun şehirlerdendir. İnsanları hoşgörülü olması inanacakları yeni bir din olmasını sağladı. Müslümanların sığınacak ve rahatça yaşamını sürdürebilecek yerlere sahip olması sağlanmıştır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.