Hastalıklardan Korunma Yolları Nelerdir

Hastalıklara karşı korunma sağlamak için yaşamımızda değişiklikler yapmamız gerekir. Bağışıklık sistemini güçlendirme, beslenme, koruyucu ilaçlar, çevresel koşullar, hijyen gibi alanlarda dikkatli olduğumuz sürece korunmuş oluruz.

Bağışıklık sistemi: Hastalıklara neden olan etkenler belirlenerek onlara karşı önlemler alınması gerekir. Vücudumuzun direnci artması için sağlıklı şekilde beslenerek geliştirilmelidir. Aşılar aksatılmadan yapılarak bir çok hastalığın önüne geçilebilir.

Koruyucu ilaçlar: Hastalıklara karşı mücadele edebilecek ilaçlardır. Hastalıklar kendisini göstermesi ile koruyucu ilaçların vücuda alınarak mikropların ölmesine ve vücudun iyileşmesini sağlar.

Beslenme: Sağlıklı şekilde beslenmek vücut sağlığını korumaktadır. Doğru şekilde protein, karbonhidrat, yağ alımı sonucunda vücut direnci artarak koruma seviyesi yükselir. Mikroplara ve buna benzer zararlı organizmalara karşı mücadele edip vücudun temizlenmesini sağlamaktadır. Bağışıklıklar gelişerek vücut direncinin artmasında etkilidir.

Hijyen: İnsan kendi sağlığını kendisi sağlıyorsa mutlaka temiz olmalıdır. El, yüz ve vücut temizliğini ihmal etmediğimiz sürece hastalıklardan korunuruz. Ellerimiz temiz olması şartıyla yiyecek tüketmemiz ile mikropların vücudumuza girmesini önlemiş oluruz. Kişisel bakım ve hijyene önem vererek hastalıklardan uzak olabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir