İpek Yolu Nedir Hangi Ülkelerden Geçer

İpek yolu, Çin’den başlayıp Anadolu’ya kadar uzanıp Avrupa’ya devam eden ticaret yoludur. İsmini uzak doğunun meşhur ipeklerinin taşınmasından almıştır. Avrupalıların ipek kumaşlara olan ilgisinden dolayı tarihte “ipek yolu” adı verilmiştir. Doğudan gelip aynı şekilde baharatların taşınması ile ünlü olan baharat yolu da vardır. Tarihin iki önemli ticaret yollarından olmaktadır.

İpek yolu Çin’de Pamir Ovası’ndan başlayarak Afganistan, İran’dan geçerek ülkemizin sınırlarına girip Gaziantep, Antakya’dan geçip İstanbul’a gelip oradan Avrupa’ya açılır. Oldukça geniş bir güzergahı vardır.

İstanbul’un fethedilmesi ile ipek yolu’nun kontrolü Osmanlıların eline geçmiştir. Gelişme gösterip denetimleri kendi kontrollerinde olarak ekonomilerini güçlendirmişlerdir. İpek yolu tarihte değerini coğrafi keşiflerin yapılması sonucunda kaybetmiştir. Ticaret için farklı yollar, denizler kullanılmaya başlanmıştır.

Çin, Şian Moğolistan, Karakurum Afganistan, Belh İtalya, Venedik Türkiye, İstanbul-Konya, Özbekistan, Suriye ve Halep’den geçmektedir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.