Harita ve Kroki Arasındaki Farklar

Haritanın ölçekle hazırlanması, krokinin ise ölçeksiz olarak hazırlanması, harita ve kroki arasında en temel farklardan biridir. Dünya yüzölçümünün belirli oranda küçültülerek harita üzerine aktarılmasına harita adı verilir. Kuşbakışı konumundan bakılarak hazırlanmış olması ve arazilerin belirli düzeyde küçültülerek çizilmesi, çizimlerin harita özelliği kazanmasını sağlar. Kroki ise, yüzölçümünün kuşbakışı konumundan ölçeksiz olarak hazırlanmış halidir. Eski zamanlardan beri haritalar insanların yer bulmalarında işlerine oldukça yaramıştır. Ancak haritaların gerçekten işe yaraması için ölçekle hazırlanmış olması gerekiyor. Ölçeksiz olan bir harita yer ve konum bulmada bir hayli zorlayacaktır.

Harita ve Krokinin Özellikleri Nelerdir?
Haritalar büyüklüklerine yâda gösterdiği alanlara göre farklı türlere ayrılan çizimlerdir. Dünya haritası, tüm Dünyanın haritası olurken, Kıtalar Haritası ise, Kıtaların belirli bir oranda küçültülmüş hali olarak çizilmiş haritalardır.

Krokide ise bir bölgenin kuşbaşı görünümünün plansız olarak kâğıda çizilmesidir. Krokilerde cadde ve sokak yerleri açıkça belirtilir. Ayrıca yerleşim yerlerindeki yönler krokide çizilerek belirtilir. Adres tarifi yaparken, yönlerin belirterek ifade edilmesi, adresin daha kolay bulunmasını sağlar. Kuş bakışı olarak adlandırılın, bir yere tepeden bakılması, krokinin göz kararı olarak çizilmesinde etkisi olan bir durumdur. Herhangi bir ölçek olmadan kabataslak niteliği taşıyan krokiler, yer tarifi yapmada ve tarif edilen yerleri bulmada harita niteliği taşır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.