Harf İnkılabının Sonuçları Nelerdir

Cumhuriyetin ilanı ile beraber gerçekleşen devrimlerden birisi harf devrimi olmuştur. Harf devriminden önce Arapça harfler kullanılırdı, anlaşılması ve yazımı zor olması kullanımın yaygınlaşmasını önlemiştir. Latin alfabesi dünya ülkeleri tarafından kullanılıyor olması modernleşme ve çağdaş medeniyetler seviyesine ulaşmasında etkili olmuştur.

Harf inkılabı 1 Kasım 1928 tarihinde Yeni Türk Harfleri olarak kabul edilip yürürlüğe girmiştir. Yasa ile beraber Osmanlı döneminde kullanılan alfabe kaldırıldı. Latin alfabesine geçiş yapılarak Türk alfabesi haline getirilmiştir.

Türk – İslam alfabesi 1000 yıldır kullanılması ile Arap Alfabesi olarak değiştirilmiştir. Latin alfabesinde Türkçe ses alışkanlıkları kabul görmüştür. Harf inkılabının yapılmadan önce ülke genelinde okuma yazma oranı %2,5 civarlarındaydı. Harflerde değişiklik yapılmasının ardından 1935 yılında bu oran %20,4’lere kadar ulaştı. Okuma seferberliğinin başlatılması ile ülke genelinde okuma yazma oranı her geçen gün biraz daha artmaya başlamıştır.

Harf inkılabının sonuçları
Türk dilinde gelişmeler sağlanmıştır.
Harf inkılabı sayesinde okuma-yazma oranı arttırılmıştır.
Devlet yapı birimleri bakımından dil ve alfabe kullanılması medeniyetlere ulaşmamı sağlamıştır.
Türkçe, Arapça ve Farsça dillerinden ayrılarak bağımsızlık sağlamıştır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir