Hangi Kurallara Uyulmadığında Yasal Yaptırımlarla Karşılaşırız

Devlet, insanların can ve mal güvenliğini sağlamaktan sorumludur. Devlet bireylerin sosyal hayatlarını sürdürebilmesi için gerekli yasa düzenlemelerinde bulunur. İnsan topluluk halinde yaşayarak yaşamına devam eder. Topluluk halinde yaşamını sürdüren insanların ihtiyaçlarını görerek çalışmalar yapmaktadır. İnsan toplu halde yaşamını sürdürebilmek için devletin belirlediği kurallar içerisinde yaşamaları gerekir.

Devletin sosyal hayatı düzenlemek için belirlediği kurallara uyulması gerekmektedir. Devlet tarafından yasal düzenlemeler yaparak çalışmalar yürütülür. Demokratik bir yönetimde insanların ihtiyaçlarının karşılanmasında devlet görev alır. Toplumsal kuralların denetlenmesinde polis, jandarma, asker gibi kolluk kuvvetleri tarafından yapılır. Anayasanın belirlediği kurallar çerçevesinde yaşamamızı sürdürebiliriz, kurallara uyulmadığı takdirde hukuksal alanda cezai yaptırımlar uygulanır. Anayasanın ihlali sonucunda kişiler cezalandırılmaktadır. Bu yüzden kurallara uyum göstererek hareket edilmesi gerekir. Sosyal hayatın belli bir düzeyde yaşamın sürdürülmesi için gerekli görülür.

Yasalara uyulmaması beraberinde cezai işlemleri getirir. Yasaklarla karşıyak kalınması sonucunda hapis gibi karşı uygulamarla karşılaşırız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir