Haberleşmenin Tarihçesi Kısa Bilgi

Haberleşmenin Tarihçesi Kısaca, Haberleşme Hakkında Bilgi insanlar için en önemli buluşlardan olup dünyanın bir ucundan görüşmeleriniz anlık bir şekilde olmaktadır.

İnsanlar tarih boyunca birbirleri ile uzaklardan haberleşmek için bir çok yöntem kullanarak geliştirmiştir. İlk olarak insanlar birbirleri ile haberleşmede seslerini yükselterek bağırarak kullanmaya başladılar. Mesafeler uzadıkça başka haberleşme yöntemlerine doğru araştırmalarını devam ettirdiler. Yaptıkları deneyler ile birlikte duman, davul, güvercin, telgraf, telefon gibi aletler olmuştur.

19. yüzyıl ile birlikte samafor adı verilen sistem sayesinde özgü bir haberleşme alfabesi geliştirilmiştir. Birbirlerini gören kuleler arasında sağlanmıştır.

Elektrik ile birlikte telgraf 1837 yılında yapıldı. Amerikalı Samuel Morse tarafından 1843 yılında Mors Alfabesi geliştirilmiş ve kullanılmıştır.

Alexander Graham Bell tarafından 1876 yılında telefonun icadı yapılarak 19. yüzyılda en büyük buluş olmuştur. Telefonun kullanımı kilometrelerce mesafeler arasında hızlı iletişim sağlıyordu.

Günümüzde teknoloji ile birlikte bilgisayar, telefon, internet sayesinde en hızlı haberleşme çağı başlamıştır. Haberleşme sayesinde insanlar birbirleri ile iletişimini kuvvetlendirmiştir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir