Geçmişten Günümüze Saat Çeşitleri

Saat tarihse gelişimin de bugünkü modern halini almıştır. Uygarlıklar zamanı takip etmek için çeşitli yöntemler kullanmıştır. En bilindikleri ise güneşi takip ederek havanın ne zaman kararacağını ve aydınlanacağını tahmin etmektir. Toprağa yerleştirdikleri sopa ile güneşin ışınları ile gölgeyi takip etmeleri oldu.

Güneş Saati: Yatay şekilde hazırlanan güneş saatinin üzerine yerleştirilen dikey şekilde çubuğun gölgesi ile saatlerin ölçümü sağlanır. Güneşin ilerlemesi ile saatin üzerindeki bölge hareket ederek zamanı gösterir.

Su Saati: Kabın içine koyulan suyun belirli süre içerisinde dışarıya akması ile hesaplanmıştır. Güneş saatine göre su saati aynı zamanda gecenin de hesaplamasına yardımcı olmuştur.

Ateş Saati: Gecenin ve gündüzün ölçümünü sağlayan saattir. Petrol lambasının alevi ile belirli bir bölge ve kısalan bölgenin cetvel üzerindeki yeri ile hesaplanır.

Mekanik Saat: İçinde bulunan düzenek sayesinde gece ve gündüzün ölçümü sağlanır. Modern saat olarak geçerlidir.

Kuvars Saat: Enerjisini pilden sağlayan mekanik saatlerdir.

Atom Saati: Bilim adamları tarafından kullanılarak en ufak hareketliliğin en küçük saat diliminde hesaplanması sağlanır. Hassas zaman ölçümlerinde kullanılır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir