Gaz Zehirlenmelerine Karşı Hangi Önlemler Alınabilir

Kış aylarında özellikle sıkça kullanılan doğalgazlar ve kombilerden dolayı çeşitli gaz zehirlenme olayları vukuu buluyor. Sobalardan sızan gazların yanı sıra insanlar zehirlenerek hiç olmadık bir zaman acısız şekilde hayata gözlerini yumuyorlar. Böyle durumlara karşı karşıya kalmamak için alabileceğimiz çeşitli önlemler olduğu gibi zehirlenme durumunda yapabileceklerimiz hayat kurtarabilir. Başımıza gelmeyecek gibi düşünülmemeli, kimin başına ne zaman geleceği bilinmez.

Kömür kullanılan sobalarda yatmadan önce kişilerin soğuk olmaması için kömür koymaları yanlış bir davranıştır. Lodos çıkması durumunda ve rüzgarın etkisiyle gaz içeri sızıntı yaparak zehirlenmelere sebep olabiliyor. Mümkünse yatmadan önce sobayı söndürün öyle yatınız.

Doğalgazlı sobaların kullanımında geceleri söndürülerek gaz sıkıntılarının önüne geçilmesi gerekmektedir.

Şofben gibi su ısıtıcı kullanan kişiler doğalgaz zehirlenmesine yönelik daima havalandırma menfezlerinin açık olmasına dikkat etmelidir.

Doğalgazlı evlerde sızıntı olabilir, kontrol yapılırken mutlaka dikkat edilmesi gerekmektedir.

Kullanılan soba boruları ve bacalar yılda iki kez olmak üzere temizlenerek pisliklerden kurtulun.

Zehirlenme hissedilmesi durumunda kişiler ilk olarak cmaları açmalı ve derin nefes alması gerekmektedir.

Zehirlenme durumuna karşılık olarak oluşabilecek risklere yönelik çakmakla gaz kaçacağı kontrol edilmemeli, uzmanlar tarafından gerekli kontroller yapılmalıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir