Garanti Belgesi Tüketiciye Hangi Hakları Sağlar

Tüketiciler aldıkları ürün karşılığında güvence verilmesi adına garanti belgesi sunulur. Alınan ürünlerin garanti süresi ortalama 1-2 yıl oluyor. Üründe herhangi bir hasar gelme, bozulma, teknik sorunlar yaşaması durumunda ürün firma tarafından tamiri yapılmaktadır. Tüketicilerin aldıkları sıfır ürünlerde onların haklarını koruyan yasalar bulunmaktadır.

Garanti belgesi satıcı ve ithalatçı firma arasında güven gösterme durumudur. İthalatçı firmaların ürünlerine olan güvenlerini ve belirttikleri süre içinde arıza olma durumunda ücretsiz şekilde onarımı yapılacağını ifade ederler. Firmaların bazıları fatura verme durumunda garanti yerine geçtiğini ifade eder ama asla ifade etmez. Garanti belgesi tüketicilerin haklarını korumak adına uygulamaya koyulmuştur.

Garanti belgesini almadan önce imzalanması, kaşelenmesi, tarih ve imzanın atılması gerekmektedir. Garanti süresinin en az 2 yıl olmasına dikkat ediniz. Bu süre daha da yükseklere çıkabilir. Tüketicilerin aldıkları ürün karşısında bakımını yaparak doğru şekilde kullanabileceklerini göstermektedir. Malın kusurunun giderilmesi, yapılmadığı takdirde kişiye aynı ürünün yenisini gönderilmesi kararlar alınmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir