GAP Projesi Hakkında Bilgi

GAP projesi ülkemizde faaliyete geçirilmiş (Güneydoğu Anadolu Projesi), sınırlarımız içinde akan Fırat ve Dicle nehirlerinin üstüne kurularak hidroelektrik santraller ve barajlar yapılarak 32 milyar dolarlık yatırım sağlanmıştır. Projenin kapsamında Batman, Diyarbakır, Mardin, Gaziantep, Kilis, Şırnak, Şanlıurfa, Siirt, Adıyaman illerimiz başta gelerek hizmet vermektedir. Proje sayesinde Güneydoğu Anadolu bölgesinin kalkınması planlanmıştır.

Proje dahilide bölgede yaşayan insanların kalkınmasını sağlamak, diğer bölgelerde olan insanların gelişmişlik farklarını ortadan kaldırmak. İş istihdamı sağlanarak halk tarım arazisi ve sulama tesislerinin kurularak bölgenin ekonomik anlamda yükselmesini sağlamaktır.

Bölge tarıma elverişli topraklara sahip olması sulama sayesinde verim alınması planlanmıştır. Çiftçinin boş durmasını engellemek ve ülke ekonomisinde rol alması için proje hayata geçirildi. Elverişli olduğu gibi topluma fayda sağlamaktadır.

İnsanlar için bir geleceğin sağlanması adına oldukça önem taşımaktadır. Toplum ve insanlar için kalkınarak terör olaylarından uzak kalması sağlanmaktadır. Bölgeye yatırım yapılmadığından dolayı teröre olan katılım artması sonucunda insanlara sunulan iş imkanları sunulmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir