Fok Balıkları Hakkında Bilgiler

Fok balıklarını fokgiller ailesinin bir üyesi olarak Kuzey Atlantik, Pasifik okyanusunun çevresinde yaşarlar. Yapıları bakımından denizlerin en masumane canlılarıdır. Uzunlukları 160-200cm, ağırlıkları 75, kürkü dik ve parlak tüylerden oluşur. Renkleri daha çok sarımsı oldukları gibi kendilerini gösterirler. Yeni doğan yavruların tüyleri ilk zamanlarda beyaz olurken zamanla sararmaya başlar. Kepçesiz kulakları olduğundan göz boşluğundan üç köşeli yükseltiler olmaktadır.

Denizlerde genelde koloni olarak yaşamak yerine yalnız yaşamayı tercih ederler. Yalnız ve küçük topluluklar içinde yaşadıklarını gözlemleyebilirsiniz. Yaşamlarından dolayı bilim insanları tarafından neden böyle yaşamları olduğu söylenmiştir.

Foklar denizaslanlarına çok benzerler, ilerleme güçleri öne değil de arkadan sağlıyor olmalarıdır. Penguenler gibi güçlü ön yüzgeçlerinin olması onların hareket etme kabiliyetlerini kolaylaştırmaktadır. Fokgiller yüzmek için yüzgeçlerini ve parmaklarını gerip geniş hareketler yaparak yüzerler.

Balık ve diğer deniz hayvanları ile beslenirler. Foklar daha çok yengeçleri yiyerek beslendikleri dahi bilinmektedir. Foklar için tehlike oluşturanlar ise deniz parsı, katil balinalar olmaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir