Evde Kağıt Hamuru Nasıl Yapılır

Evde kağıt hamuru hazırlayabilirsiniz. Kolayca yapılacak iki yöntemimiz bulunmakta. Hammaddemiz olmadığından dolayı imkanlarımız doğrultusunda yapacağız. Her eve bulunan bir çok malzeme bir araya gelerek hazırlanabilir.

Malzemeler: Gazete, tuvalet kağıdı, kova, plastik kap, ahşap tutkalı.

1. Yöntem; Gazete kağıdını elle ya da makas yardımı ile küçük parçacıklara ayırıyoruz. Gazeteleri ufak parçalara böldükten sonra kovanın içine koyuyoruz. Üstünü su ile kapatacak şekilde sıcak suyumuzu ilave ediyoruz. Kağıdımız bir müddet bekledikten sonra erime noktasına gelecek. Soğumasını bekliyor ve kağıdı sudan ayırıyoruz. Tutkalı azar azar ilave ederek yoğurmaya başlıyoruz. Hamur kıvamına gelene kadar devam ediyoruz, kağıdımız artık hamur haline gelmiş olacaktır.

2. Yöntem; Tuvalet kağıdını plastik kabımıza dolduruyoruz. Gazete kağıdına göre daha kolay eridiğinden dolayı sıcak su ilave edip bekliyoruz. Erime kıvamına ulaştıktan sonra suyunu süzgeçle süzerek ardından elimizle sıkarak suyundan ayırıyoruz. Ahşap tutkalı azar azar ilave ederek hamur kıvamına gelene kadar yoğuruyoruz.

Renkli kağıt hamuru elde etmek için karışım esnasında boya ilave edebiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir