Eskimolar Evlerini Nasıl Isıtırlar

Eskimoların evleri buzdan ve kardan oluşurdu. Erimiş buzlar sayesinde lapada çevresini kapatarak içeriye rüzgar girmesinin önüne geçilirdi. Evleri her ne kadar buzdan kaplı olsa dahi giydikleri kalın kürkler sayesinde üşümezlerdi. Üşümediklerinden dolayı hastalanmaz ve yaşamlarına devam etmeleri sağlanırdı.

Eskimolar buzdan bloklarla evlerini yaparlar. Çevresini ısı yalıtımda olduğu gibi sıkı bir şekilde sıva kaparak kapatırlar. Kapılar dışarıda değil de yapılan yerin altında olur. soğuk hava girmeyeceğinden dolayı evlerinin içi de ısınmış olur. içerdeki sıcak hava daima döngü içersinde olup asla dışarıya çıkmayacaktır. Geçici kapı dışarıda olur burada evi yapıp içeri girinceye kadar kullanılır sonra kapatılarak evin altındaki kapıdan faydalanırlar. Isı ve giydikleri kürkler sayesinde vücut sıcaklıklarına uyum sağlar. Normal ev gibi kullanımları sağlanır.

Buzdan yaptıkları evler çadırdan çok daha iyi olur. İglolar bu sayede korunmuş olarak zarar görmekten kurtulurlar. Günümüzde buzullarda geziye gidenlerde aynı şekilde buzdan kendilerine barınak yapabilirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir