Erozyona Sebep Olan Faktörler

Doğal afetlerden biri olan erozyon, toprak kaymasına sebep olur. Toprağın kütleler halinde bulundukları yerden yer değişmesine denir. Erozyonun oluşmasına neden olan bir çok faktör vardır bunların başında aşırı yağış, eğim gelmektedir.

Ülkemizde erozyon en çok Karadeniz bölgesinde görülür. Yıl içinde en çok yağışı alan bölgemiz dağlık alanlar içerisindedir. Doğal sebeplerin yanı sıra insanlardan kaynaklı olarak meydana gelmektedir. İnsanlar yeni yerleşim yerleri kurmak ve yapılar dikmek için ağaçları keserek doğanın yapısına zarar vermektedir. Ağaçların kesilmesi erozyona neden olan beşeri faktörlerden biridir. Bol yağış alan ve eğimli arazilerin altına yapılan yerleşim yerleri tehlike altındadır. Er ya da geç yağışın ve eğimin etkisinde kalarak toprak kayması yaşanabilir.

Toprak kaymasının önlenmesinde toprak kayması yaşanabilecek yerlerde ağaçlandırma çalışmaları yapılmalıdır. Toprağı kökleri ile tutan ağaçlar erozyonun yaşanmasını önleyici etkiye sahiptir. Sık sık yaşanan erozyon bu sayede önlenebilir hale gelmiştir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.