Engellilerin Sıkıntılarını Nasıl Paylaşabiliriz

Engelli insanların sorunlarını çözmek için üzerimize düşenleri yerine getirmeliyiz. Hayatın ne zaman ne getireceğini bilmediğimizden dolayı dikkatli olmalıyız. Çevremizde bir çok engelli insanla karşılaşabiliriz. Önemli olan onları benimsediğimizi hissetmek, birey olarak görüp yardımcı olmaktır. Acil gözlerle bakarsak eğer bir gün bizde o hale düşersek ne hissettiklerini çok daha iyi anlarız.

Hayatlarını kolaylaştırmak için yapmamız gereken bir şey varsa hiç çekinmeden yapmalıyız. Kimse destek olmasa dahi ufak bir şey yapmak dahi bizi geliştirir. Yapılması gerekenler şunlardır;

Yaşam alanlarını geliştirerek daha uygun hale getirmek. Yollar onlar için engel değil gidilecek mesafeler olmalı. Toplumsal açıdan sorunları tespit edilerek çözüm ulaştırılmalı. İş imkanları sağlayarak ellerinden geldiğince çalışmalılar. Sosyal faaliyetlerde destek sağlayarak sıkıntılarını aşmalarını sağlamalıyız. Daima destek olarak sorunlarının üstesinden gelmemiz gerekir. Akrabamız olsun, yakınımız olsun hiç düşünmeden desteğimizi sağlamalıyız. Her anlamda yanlarında olarak yardımcı olmalıyız. Dışarıya çıkmalarına gezmelerine hayatı fark etmelerini sağlamalıyız.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir