Emilim Nedir Nerede Gerçekleşir

Yeryüzündeki canlılar besinleri enerjiye çevirerek büyüme gelişme göstermek için emilim yaparlar. Canlıların en temel ihtiyacı beslenmenin karşılanması için emilim gereklidir. Canlılar aldığı besin maddelerini kendi kendine kullanamadıklarından dolayı emilim gerekli olur. Vücutta ayrıştırılır, vücuda zararlı olanlar dışarı atılırken faydalı olanlar ise vücutta kalarak emilerek kullanılır.

Canlıların vücutlarına aldıkları besinler bir çok olaydan geçerek enerji kullanımına dönüştürülür. Besin maddeleri ilk olarak mide ardından ince bağırsakta küçük moleküllere parçalanır. Emilim gerçekleşerek kan damarlarına iletilir. Sindirim sisteminde geri kalanlar kalın bağırsağa taşınarak sindirime geçilir.

Vücuda alınan besinler en başta ince bağırsakta başlayarak su ve baz yoğunluktaki vitaminlerin emilimi, geri kalanlarda kalın bağırsak tarafından emilmektedir. İnce bağırsağın jejuunum bölümünde emilim gerçekleşir. Demir maddesi ince bağırsakta duodenum bölümünde su, sodyum, K vitamini, B12 vitamini, riboflavin ve tiamin aklın bağırsağın bölümlerinde emilimle gerçekleşir. Vücut enerji ihtiyacını emilimde gerçekleşen maddelerle sağlar.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.