Emanet Nedir? Emanetin Korunması Niçin Önemlidir

Emanet sözcüğünün anlamı bir kişinin bir başkasına geçici olarak koruması, sahip çıkması ya da kendisinde durması için bıraktığı geri vermek kaydıyla eşyadır. İzinsiz olarak başkasına verilmesi emanete ihanet sayılır.

İslam dini emanete ihanet edilmesini yasaklamıştır. Peygamber efendimiz (s.a.v) “… Size emanet edilen şeye ihanet etmeyin.” demiştir. Emanete sahip çıkıldığı gibi hiçbir şekilde ihanet edilmemeli, emanet alındığı gibi geri sahibine verilmelidir. Ödünç alınan bir eşya dahi temiz bir şekilde kullanılmalı hasar vermeden sahibine o şekilde emanet edilmelidir. İnsanlar güvenerek verdiği eşyaları güvenlerini boşa çıkarmayacak şekilde hareket ederek tekrar sahiplerine iletilmesi gerektiğidir. İnsanlar bir kişiye güvenerek malını, parasını, eşya ve benzeri değerli şeyleri emanet edebilir. Peygamberimizin döneminde Mekkeliler uzaklara ticaretlere gittiği zaman evlerindeki değerli eşyaları Hz. Muhammed’e bırakırlardı. Peygamber efendimiz emanete sahip çıkar asla ihanet etmeyen biri olarak bilinirdi.

Bizde güvendiğimiz insanlara sahip olduğumuz eşyaları emanet edebiliriz. Herhangi bir emanete doğru şekilde sahip çıkmalı, titizlikle kendi malımız gibi kullanmalıyız. Yararlandığımız bu ürün geri iade edilirken aldığımız gibi olup bir kusuru olmamalıdır. Bir arkadaşımızdan borç alırsak eğer borcu zamanında ödemeli o kişinin de ihtiyacını gidermiş oluruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir