Adalet Birgün Herkese Lazım Olur Sözünü Adaletin Fert ve Toplum İçin Gerekliliği Kısaca

Adalet sadece belli bir kesim için değil herkes için gerek duyulmaktadır. Toplum ve fert için gerekli olan adalet beraberinde düzeni saygıyı getirir. Belli bir düzeyde yaşam sürdürebilmek için toplumsal kuralların sağlanmış olması gerektiğidir. İslamiyet dini daima adil olmak ve adaletli olma konusunda müminleri uyarmaktadır. Bu konular yargılama, alışveriş, aile, insan ilişkileri ve diğer konularda her zaman adaletli olunması gerektiğini vurgular.

Adalet ve hukuk her insan için gereklidir. Bugün adaleti sağlayan noktada olabilirsiniz ama yarın ne olacağınız belirsizdir. Sizin de adalete ihtiyaç duyacağınız bir gün olur. Adaletin terazisi daima doğru tartarsa eğer bir gün adalete ihtiyacınız olduğunda sizin içinde aynı şekilde tartacaktır. Başkalarının haklarını savunmakta adil olmak gerekir. Haklı olana hakkını, haksız olana ise kanunlar içerisinde yaptırımlar uygulanmalıdır. Her insan kendi hakkını özgür şekilde koruma hakkına sahiptir.

Her insan adaletli olmaya ve adaletin gerekliliklerini yerine getirirse düzen bu şekilde devam eder. Kişilerin hakları korunur, aile ve toplumsal olaylar düzene girer, huzur sağlanır. İnsanların güvenleri artarak bunun yansıması ekonomi, ticaret, üretim alanlarına yansır. İyi ve sağlıklı devam etmesi toplumsal barışı sağlayarak huzurunda korunmasında etkilidir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.