Duygularıyla mı Akıllarıyla mı Hareket Eden İnsanlar Daha Başarılı Olur

İnsan akla ve kalbe sahiptir. Karar alırken aklını ve duygularının sesini dinler. Hangisi mantıklı gelirse o yoldan gider. Akıl insana doğru yolu gösterir fakat bazı durumlarda duyguları baskın gelir. Yaptığının kendisini huzurlu hissettirmesidir. Yapmadığı için pişman olmaktansa duygularıyla hareket ederek devam etmek ister. Hayat insana seçenekler sunar bunlardan biri seçimlerdir. Seçtiği unsurlara göre yaşamını sürdürür. Doğru olanı fark ettiğinde onu gerçekleştirmek için çaba da gösterir.

Duygular ve akıl insanı yanıltabilir. Seçimler her zaman doğru olmayabilir. İçinden o an geleni tercih etmesi kendi sesini dinlemesidir. Kararlarımız her zaman akıl ve duygularımızla beraber olur. Duyguları olmayan insan sadece aklı ile karar verir. Doğru olduğuna inanarak kendi çıkarlarını ön planda tutarak kararlarını alır. Başkalarını umursamadan onlara yapacağı etkiyi bilmeden alınan kararlar kendisini yarı yolda bırakabilir.

Duygularımız ile aklımızı birbirinize karıştıramayız. Duygusal olan kişilerde duyguları baskın gelirken, duygularını yitirmiş birisinde aklı baskın gelir. Kararlara göre seçimler değişkenlik gösterir. Alacağımız karar başkalarına zarar verdiğinde duygularımız baskın gelirken, bize çıkar sağlayacak konularda aklımız baskın gelir. Kararlarımızda duygu yüklü olmadığında o zaman aklımız devreye girer. İçinde bulunduğumuz duruma göre kararlarımız değişkenlik gösterebilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir