Dünya’nın Yuvarlak Olduğunu İspatlayan Bilim Adamları

Eskiden insanlar Dünya’nın şekli hakkında bir çok görüş ortaya atmışlardır. Düz olduğu, bir kaplumbağanın sırtında durduğuna, bir ineğin boynuzlarında duran tepsi gibi görüşler öne sürülmüştür. Bilimin ve teknolojinin gelişmediği o dönemlerde bilim insanların görüşleri kesinlik kazanmamıştır.

Pisagor
Dünya’nın ilk yuvarlak olduğuna dair fikir Antik Yunan döneminde filozof, bilim adamı olan Pisagor tarafından öne sürülmüştür. Güneş ve ay ışığının düşüş açısından faydalanarak dünyanın çevresinin hesaplamaya çalışmıştır.

Galileo
İtalyan bilim adamı Galileo tarafından Dünya’nın yuvarlak olduğu kanıtlanmıştır. Bedelini çok ağır ödedi. Galileo, araştırmaları yüzünden Engizisyon mahkemesi tarafından yargılanarak idam edilmiştir.

Macellan
Coğrafi keşiflerde bulunan Macellan Dünya’nın etrafını dönerek dünyanın yuvarlak olduğunu tüm dünyaya ispatladı.

Dünya’nın yuvarlak olduğuna dair ilk düşünceler Pisagor tarafından ortaya atıldı. Galileo tarafından dünyanın yuvarlak olduğu yaptığı matematiksel hesaplamalar sonucunda kanıtlamıştır. Macellan tarafından ise ortaya atılan görüşler kesinlik kazanarak tüm dünya tarafından kabul edilmiştir. Araştırmalar sonucunda Avrupa artık Dünya’nın yuvarlak olduğu konusunda hemfikir olmuştur. Zaman içerisinde dünya hakkındaki görüşlerde tüm bilim adamları hemfikir olmuşlardır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.