Dünyada Görülen İklim Çeşitleri

İklim, dünya gezegeni üzerindeki bir bölgenin, coğrafyanın; aldığı yağış, yağış şekli ve sıcaklık değişiklikleri gibi meteorolojik olayların sebep olduğu, nem, rüzgâr ve basınç değişikliği gibi durumların adıdır.
İklim, genel olarak, dünya üzerinde yer aldığı nokta, güneşe olan uzaklığı sabit kaldığından, belli bir dönem ile sürekli olarak değişmektedir. Özetle; dünyanın güneş etrafındaki hareketi ve bu hareketin sonuçları iklimleri yaratmaktadır.

İklim Çeşitleri
Dünyanın tam ortasından ve enine bir çizgi olduğu kabul edilen ekvator, iklim değişikliklerinin bir sınırı gibidir. Böyle bir çizgi, fiziksel olarak dünyanın üzerinde yoktur, ancak etkilere bakılınca böyle bir sınırın varlığı görülebilir. Sıcak iklimler, ılıman iklimler ve soğuk iklimler, bu ekvator sınırına yakınlığına göre farklılık göstermektedir.

Ekvator çizgisinin iki tarafındaki en yakın bölgelerde görülen bu iklim, güney yarım küre kısmında daha belirgindir. Soğuk iklimler ise ekvator sınırından en uzaktaki iki en uç noktaya yakın kısımlarda görülmektedir. Güney yarım kürede ve kuzey yarım kürede yer alan kutuplar, soğuk iklimin başlangıcı sayılabilir. İki iklim şeridinin rotasındaki bölgelerde de, ılıman iklim hüküm sürer.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir