Demokrasi İnsanlığa Neler Kazandırmıştır Örneklerle Açıklayınız

İnsanların kendi kendilerini yönetiyor olmaları, hem mutlu bir toplum olmayı hem de, daha gelişmiş bir ülke olmayı sağlamıştır. Demokrasi ile yönetilmeden önce, insana değer vermeyen fikirlerin açıkça belirtilmediği bir toplum, ilkel toplum olmanın göstergelerindendir. Yasaların her insana karşı eşit haklar geliştirmesi, insanların düşüncelerini rahatça ifade edebilmeleri, demokrasinin insanlığa kattığı olumlu gelişmeler arasındadır.

Demokrasinin Önemi ve Toplumdaki Yeri
Toplum içinde sosyal olarak varlığını sürdüren inşaların yönetilmeleri için temel bir güce ihtiyaç vardır. Tek bir güce dayalı olan yöntemlerde, eşitsizlikler, düşüncelerin bastırılması ve hukuk önünde haksızlıklar, tarihte karşılaşılan durumlardır. Ancak demokrasi, gelişmiş ülkelerin en temel yönetim şekli olmuş ve toplumsal refahın üst seviyelere çıkmasına katkı sağlamıştır. Seçme ve seçilme hakkının millet ait olması gibi temel haklardan biri demokrasinin getirileri arasındadır.

Gelişmiş bir ülke vatandaşı olmak için demokrasinin sürekliliği gereklidir. Bunun için ülke vatandaşlarının üzerlerine düşen görevlerini yerine getirmeleri şarttır. Toplum olarak birlik ve beraberliğin sağlandığı konularda, toplumsal huzursuzluklar daha az çıkar, toplum olarak huzurlu bir ortamda yaşanır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir