Dumanla Haberleşme İlk Ne Zaman Kullanıldı

Dumanla haberleşme binlerce yıl öncesine kadar dayanmakta. İlk haberleşme araçlarından biri olarak insanlar duman yakardı, ortaya çıkan duman ıslak bezle örtülerek duman tutulur ardından bırakılarak mesaj gönderilirdi. Yoğun dumanlar bazı anlamlara sahiplerdi. Gökyüzüne doğru gönderilen duman mesajları başkaları tarafından yorumlanırdı. Dumanın ulaşabileceği maksimum yer önemlidir.

İlk Kızılderililerin bu yöntemi kullandığı bilinmekte. Uzaklarda yaşayan kabileler yüksek yerlerde yaktıkları ateşle karşı tarafa mesaj göndermekteydi. Zaman içerisinde insanlar birbirleri ile haberleşmeye devam etmiştir. Dumanların yoğunluğu, sıklığı farklı farklı anlamlara sahipti. Kızılderililer arasında sık kullanılan yöntem olmakta.

Amerika’nın yerlileri sık kullandıkları haberleşme yöntemiydi. Tarihte Kızılderililerin kullandığı bilinmekte ancak tam olarak tahmin edilmemekte. Bundan binlerce yıl önce Amerika kıtasında insanlar dumanla haberleşmekteydi. Tek ulaşılan kaynak Kızılderililerin yaşadıkları dönem olmaktaydı. Amerika kıtasının keşfini ele aldığımızda ve öncesine yaşayan insanlar hakkında bilgi olmadığından dolayı binlerce yıl öncesinde kullanıldığı söylenebilir. Kaynaklara göre bu bilgi farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.