Dostluk İle İlgili Atasözleri

Atalarımız tarih boyunca söylediği doğru sözler günümüze kadar taşınmasını sağlamıştır. Bir çok söz söylemelerine rağmen doğru ve anlamsız olmayanlar unutulup gitti. Atasözü olarak ömrü yüzlerce yıl olabiliyor.

Dost Acı Söyler Sözünün Anlamı
Dostumuz sevdiğimiz ve güvendiğimiz insan olur. Bizim iyiliğimizi düşünerek hareket ederler. Bizim için hayırlısı ve iyi olan neyse onunla ilgili yardımcı olurlar. Doğruları söyleyerek bizim canımızı acıtabilirler. Bir iş yapacaksak bunda kârdan daha çok zararımız varsa dostumuz gelip bize bunu açıklar. Acı durumların habercisi olsa da o bizim en yakın dostumuz olup iyiliğimizi düşündüğü için konuşur.

Dost Başa Bakar, Düşman Ayağa Sözünün Anlamı
Dostumuz bizim kusurlarımızı görmez, görmek istemez. Bize bakış açısı daima yüzümüze doğru olup açıklarımızı görmezlikten gelirler. Düşmanımız ise yüzümüz yerine ayağımıza bakarak ne giydiğimizi görürler. Üstümüzdekilerden açığımızı bularak bizi hayal kırıklığına uğratabilirler.

Dost Dostun Eyerlenmiş Atıdır Sözünün Anlamı
Dostumuz daima bizi bekler, ihtiyacımız olduğu zaman yardımımıza koşmak için hazır beklerler.

Dost Kara Günde Belli Olur
Hayatımız daima değişkenler içersindedir. Varlık, yokluk, iyi, kötü, güzel, çirkin gibi hayatın cilvesini tadarız. Bize asla gerçek yüzünü göstermeyen hayat dostlarımızı tanımamıza yardımcı olabiliyor. İyi günümüzde yanımızda olan dostlarımız kötü günümüzde hiçbir şekilde görmeyebiliriz. Gerçek dostluk kara günde belli olur diye boşuna dememiş atalarımız.

Dostun Attığı Taş Baş Yarmaz Sözünün Anlamı
Dostumuzdan gelecek olan davranışların bize zararı gelmeyeceği bilinmeli. Dostumuzun söyledikleri her ne kadar canımızı acıtsa dahi bunlar telafi edilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir