Doping Nedir Nasıl Yapılır

Doping sporcuların vücutlarına ekstradan güç kazandırmak için kullandıkları performans arttırıcılarıdır. Dünya genelinde yapılan olimpiyatlarda özellikle sporcuların doping yaptıklarından dolayı elendikleri bilinmektedir. Enerji verici olarak kişilerin daha iyi performans sergilemesine neden olmaktadır. Oksijen miktarının arttırılması ve gelişmesinde etkinlik gösterir. Konsantrasyonun arttırılmasıyla birlikte kandaki oksijen seviyesini arttırarak güçlenmesine neden olmaktadır. Bilim dünyası tarafından bu tür ilaçlar ve kullanımlar doping olarak adlandırılmıştır.

Kan dopingi adındaki yöntem damarlara kan nakledilmesi sonucunda olmaktadır. Bu yöntem kandaki hemoglobin seviyesini yükselterek kişiye ekstradan güç sağlar. ekstra gücün temel nedeni hemoglobin seviyesinin artması ile olmaktadır. Hücrelerde olan artış kan taşınmasını kolaylaştırılarak nakledilmesinde etkili olur.

Doping uygulaması olimpiyat kurallarına göre aykırı bir davranıştır. Kişi vücuduna aldığı çeşitli ilaçlardan dolayı gerektiğinden fazla güce sahip olur. Güç kazandırarak yarışları önde bitirmesine yardımcı olmaktadır. Olimpiyatlarda bunlar kontrol edilerek yerine getirilir. Sporcuların doping uygulaması yasaklanarak sportif faaliyetleri aransa dahil edilmiştir.

Dopingle mücadele adına dünya genelinde WADA adında Dünya Anti Doping Ajansı kuruluşu kurulmuştur. Dopingin kanda daha çok oksijen yüklemesi yapılarak vücudun ekstradan kan taşıma durumudur. Kırmızı kan hücrelerinin taşıdığı oksijenler hareketlendirmektedir. Oksijenin taşınma amaçlı olarak hazırlanmış maddelerden oluşmaktadır. Yapay oksijen taşıyıcı sentetik ürünler olarak görülmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir