Doğruluğun ve Dürüstlüğün Yararları Nelerdir

Çocukluktan itibaren her insan doğru ve dürüst olmak için yönlendirilir. Doğru ve dürüst olmanın yararlarını bilen ve düşünen bir insan daha kolay dürüst kalacaktır.

Yıllar boyu kulaktan kulağa dolanan yalancı çobanın hikâyesi, yalanın kötülüğünü güzel bir şekilde anlatmaktadır. Yalan söyleyen insanların sözlerine belli bir süre inanılmayacak ve belki de çok önemli konuda doğru bile söylemiş olsa yalan söylediği düşünülecektir.

1-Allah’ın Hoşnutluğunu Kazanır
Allah (cc) Kuran-ı Kerim de birçok kez doğru olunması gerektiğini bildirmiştir. Dürüst olan kullarına sonsuz bir cennet vaat etmiştir. Bunun yanında gönderdiği elçileriyle de her zaman kullarının doğru ve dürüst olmalarını istediğini bildirmiştir.

2-İnsanların Takdirini Kazanır
Doğru sözlü ve dürüst bir insan her zaman etrafındaki insanlar tarafından sevilir ve takdir edilir. Sözüne güvenilen bir insan olmak çok yüksek bir meziyettir. Böyle olan insanların er zaman yanında iyi insanlar olacaktır.

3- Her Zaman Vicdanı Rahattır
Hiçbir zenginlik geceleri başını yastığa rahatça koyabilme ile kıyaslanamaz. Söylenen her yalan, kandırılan her bir insan insanın vicdanında derin yaralar açar. Bu yaralar insanı rahatsız eder ve hayattan zevk almasına engel olur. Dürüst insanın vicdanı her zaman rahattır. Bundan dolayı da her zaman mutlu ve huzurludur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir