Doğal ve Yapay Çevre Nedir? 5 Örnek

Canlı ve cansız varlıkların bulunduğu yere çevre denir. Çevre doğal ve yapay olarak ikiye ayrılır. İnsan müdahalesi sonucunda oluşan çevreye yapay çevre denir. Doğada kendi kendine oluşan çevreye ise doğal çevre denir. Doğal ve yapay çevreyi birbirinden ayırmak kolaydır. Balta girmemiş onlar doğaldır, ancak şehirler doğal değil insanların müdahalesi sonucunda evler binalar yapılmış yapay sınıfına girer. Doğal olan her şey güzeldir, zamanın ve doğanın bize sunduğu harikalardır. Dünyamızın değişimine yol açan yapay olanlardır.

Kendiliğinden oluşmayan insanların bir şekilde müdahalesi bulunan yerlere yapay çevre denir. Örneğin binalar, orman çiftlikleri, köprüler, yollar, barajlar, parklar, bahçeler, insanlar tarafından oluşturulan ormanlar, hayvanat bahçeleri hepsi yapaydır.

Doğada kendi kendine, insan müdahalesi olmayan yerlere doğal çevre denir. Örneğin peri bacaları, dağlar, denizler, akarsular, göller, ormanlık alanlar, mağaralar, kanyonlar.

İnsanlar daha iyi şartlarda yaşamak için kendilerine yaşam alanları oluşturur. Her oluşturdukları yerler yapaydır. Dünyamızda kendi kendine oluşmuş yerler balta girmemiş ormanlardır. Örneğin amazon ormanları tamamen doğaldır. İnsanların hiçbir ilgisi bulunmadan kendi kendine oluşmuştur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir