Turizm Bacasız Fabrikadır Sözünü Kısaca Açıklayınız

Turizm ülkemizin önemli gelir kaynaklarından biridir. Fabrika ve sanayileşme olmadan ülkemize gelir sağlar. O yüzden bacasız fabrika denir. Fabrikalar gibi ülkemize yurtdışından döviz getirimi sağlamaktadır. Gelir elde ederken çevreye zararda vermez. Her yıl milyonlarca turist milyarlarca dolarlık döviz bırakmaktadır. Ülkemizin kalkınması ve gelişmesi için öneme sahiptir. Fabrikaya benzetilerek üretim olmadan gelir sağlar o yüzden “turizm, bacasız fabrikadır” denir.

Milyonlarca turist gezmeye gelirken beraberinde getirdikleri dövizi ülkemize harcar. Milyonlarca kişi yanında getirdiği binlerce lirayı ülkemizde harcayarak tatil beldelerin gelişmesini, küçük işletmelerin devamlılığını sağlar.

Kültür ve Turizm Bakanlığının açıklamasına göre 2017 yılında ülkemizi ziyaret eden turist sayısı 32.41 milyon kişidir. Her geçen yıl ülkemizin doğal güzelliklerini ve kültürel zenginliklerini görmek isteyen kişiler ziyaret etmektedir. Turizm Bakanlığı verilerine göre turist sayısı büyük artış göstermiştir. Tatil beldelerimizi ziyarete gelen turistler her geçen yıl milyonlarca kişiyi ağırlamakta. Soğuk bölgelerde yaşayan insanlar sıcak denizlere tatile gelmektedir. Ülkemizin gelişmişliği ile turistlerin birçok ihtiyacını karşılamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.