Doğal Kaynaklarımız Biterse Ne Olur

Doğada kendiliğinden oluşan tüm kaynaklar doğal kaynaklarımızdır. İnsanların yaşamları için doğal kaynaklarını sürdürmeleri ve devam ettirmeleri gerekmektedir. Doğal kaynakları bizler için önemli olduğundan dolayı yaşamsal olarak ihtiyaçtır. Belli bir sınırları olduğu gibi insanoğlu binlerce yıldır doğal kaynakları kullanıyor ve tüketiyorlar. Her geçen gün bitmesine an kalan kaynaklarımızı tasarruflu şekilde kullanarak bizden sonra gelecek nesiller içinde biriktirmeliyiz. İsraf edildiği takdirde insanları bekleyen sıkıntılar olur.

Tükenmez doğal kaynaklarımız; Rüzgar, su, güneş ve dalga.
Yenilenen doğal kaynaklarımız; Orman, toprak, hava, jeotermal kaynaklar.
Yenilenemeyen doğa kaynaklar; Petrol, doğal gaz, kömür, madenler.

Doğal kaynaklarımızın tükenmesi durumunda çevresel olarak sıkıntılar yaşarız. Petrol, gaz ve kömür olmaması durumunda ısınmak için kullanacağımız kaynak olmayacaktır. Araçlarımız hareket etmez ve çalışamadıklarından dolayı ciddi manada ulaşım sorunları yaşarız. İnsanların yaşamlarını sağlıklı şekilde sürdürebilmeleri için ellerinde bulundurdukları doğal kaynakları bilinçli şekilde kullanmaları gerekiyor.

Güneş tükenmez kaynaklardan olması bitmeyeceği anlamına gelse dahi olmasaydı eğer güneş ışınları olmaması bitkilerin fotosentez yapmasına engel olur. Oksijen yetersizliğinden bir çok insan hastalanır ve ölürler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir