Asit Yağmurlarının İnsanlar Üzerindeki Etkisi

Havadaki gazların artması sonucunda yağmurun yağması ile birleşerek yeryüzüne doğru inerler. Asit yağmurları havadaki gazların yağmur damlacıkları ile birleşerek yağmur şeklinde yeryüzüne yağmasına denir. Kimyasalların yeryüzüne inmesi toprak, ağaç, akarsu ve insanların üzerine gelmesi ile kirlilik oluşturur. Asit yağmurları tüm doğayı etkilediğinden dolayı olumsuz etkiler yaratmaktadır.

Toprağa karışan asit yağmurları ağaçlar tarafından emilerek meyve ve sebzelere karışır ardından insanlar besin olarak tüketmesi durumunda insanlara da bulaşmış olur. Sağlık sorunlarına sebebiyet vermektedir. Sanayi alanlarının olduğu bölgelerde daha çok asit yağmurları görülmesi ciddi manada insan sağlığını tehdit etmektedir. Tarım alanları genelde uzak alanlarda tercih edilmesi asit yağmurlarından etkilenmemesi sağlamaktadır.

Asit yağmurlarının engellenmesi için çeşitli önlemler alınabilir. Bunların başında sanayi alanı gelmektedir. Yerleşim yerlerinden uzak olan yerlere kurulması sayesinde insanların etkilenmesini azaltılabilir. Bacalarda filtre kullanılması zararlı gazların atmosfere karışmasını önleyerek daha minimum seviyeye indirilebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir