Doğal Anıt Nedir

Doğal anıt dünya üzerinde kendiliğinden meydana gelmiş olan önemli yapılardır. Bunlar şelale, mağara, peri bacaları, travertenler, yanardağlar, yaşlı ağaçlar, obruklar ve göllerden oluşabilir. Doğal anıtlar dünya kültürel mirası olarak kabul edilerek korumaya alınmışlardır. İnsanlığın sahip olduğu en önemli değerli anıtlarındandır.

Doğal anıtlar kendine özgü biçimde değerler taşır. Turistik olarak oldukça değerli kabul edilirler. Geziler düzenlenerek insanlara tanıtılarak geçmişten günümüze gelen değerler korunmuş olur. Bunlar değişkenlik gösterir şaleler, mağaralar kimi zamanda göller doğal anıt sınıfına dahil edilir. Ülke ve toplum için önem arz eden yerler doğal anıt sayılır. Doğal anıtlar insanlık için önemli kabul edilerek kültürel değerlerin parçalarından oluşurlar.

Doğal anıtlar adını doğallıklarından alıp insan eli değmeden meydana gelmiş olurlar. Yüzlerce yıl boyunca süren zaman zarfı içinde oluşumları mümkündür. Rüzgar, yağmur, yer kabuğu hareketleri sonucunda doğal anıtların oluşumlarında önemli faktörlerdir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir