Doğal Afetler İnsanların Yaşamını Nasıl Etkiler

Doğal afet denildiği zaman aklımıza gelecek olanlar sel, fırtına, çığ, heyelan, deprem, orman yangınları olacaktır. Bunların yaşanması ve insanların maruz kalması durumunda psikolojik olarak yıkım içinde olurlar. Doğal afetler yıkıcı ve öldürücü olduğundan dolayı yaşanmasında insanlar yakınlarını kaybedebilirler. Yaşadıkları yerlerde olması evlerini, geçimlerini sağladıkları tarım arazisi, hayvanların telef olarak geleceklerinin kararmasına sebep olmaktadır.

Ülkemizde doğal afetler yaşanması herkesi en derin şekilde etkilemiştir. Can ve mal kaybına sebep olan depremlerden dolayı insanlar sevdiklerini de kaybetmiştir. Evsiz kalarak sokakta yaşamlarına devam edip sahip oldukları işlerini kaybetmelerine sebep oldu. Depremlerde ölen insanların bırakmış olduğu etkiler yaşamları sonuna kadar onları etkileyecektir.

İnsanlar yaşamlarını kolay şekilde tamamlayamadıkları gibi psikolojik olarak etkilerine maruz kalırlar. Çocuklara psikolojik anlamda değer katmaları için bunlar gerekli görüldü. Geriye bıraktıkları sadece yıkım ve yok oluş olmaktadır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir