Doğadaki Canlıları Neden Korumalı ve Sevmeliyiz

Hayvanlar doğamızdaki en savunmasız tatlı güzel canlılardır. Doğanın dengesini sağlayarak gelişmesinde önemli roller üstlenirler. Kimisinin etinden, sütünden, yumurtasından faydalanarak canlı olarak protein karbonhidrat ihtiyacımızı karşılarız. Tabiatın düzenli olarak devam etmesi için gerekli görülmüştür.

Hayvanlar, insan tarihi boyunca var olmuştur. Bazen koruma, avlanma, paylaşma gibi yardımlaşma alanında kullanılmıştır. Hayvanların evcilleştirilmesi için başlayan süreçte insan tarihinde önemli gelişmeler elde edilmiştir. Hayvanlardan çeşitli şekillerde faydalanılarak insan yaşamına katkı sağladı. Taşımacılık, haberleşme, tarımcılık alanında dahi kullanılmıştır.

Dünya insanların olduğu kadar hayvanlarında yaşam alanıdır. İnsanlar yaşamları boyunca hayvanlarla birlikte yaşamışlardır. Doğal denge içerisinde canlılar yaşamına devam etti. Birliktelik sağlanması için sıcak kanlılıkla yakınlaşma görülmüştür. İlgiye muhtaç olan çeşitli canlılar vardır.

Dinimizde hayvanlara zarar vermek eziyet etmek yasaklanmıştır. Dinimizin getirdiği kurallara uymalı, hiçbir canlının canını almamalıyız. Bazı hayvanların kesilip yenmesi hak kılınmıştır. Onun dışında eziyetten kaçınarak kötü davranılmamalı. İnsan hayatına katkılarını görmezden gelmeyerek hayatımızda önemli yerleri olduğunu kabullenmeliyiz. Aksine onlar olmadan hayat çok daha zor olurdu.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir