Dinler Kaça Ayrılır Bunlar Nelerdir

Dinler kendi içinde üç farklı şekilde incelenir. Bunlar dinlerin varlığını göstererek türlerine göre birbirlerinden ayırmaktadır.

Hak dinleri: Allah tarafından peygamberler tarafından insanlığa gönderilen dinlerdir. Hz. Adem, Hz. İsa, Hz. Muhammed’e kadar gönderilmiş dinlerdir. İman esas olup Allah’ın varlığını ispatlayarak insanları ibadete çağıran dinlerdendir. Yüce Allah tarafından en son din Hz. Muhammed aracılığı ile insanlara gönderildi. Peygamber efendimiz Müslüman dininin yaygınlaşması ve tanıtılması için görevlendirilmiştir. Allah tarafından ihsan edilen dinlerdendir. Dünyada ve ahirette sonsuza kadar bozulmadan kalacak olan dindir.

Asılları değişmiş olan dinler: Gönderilen gerçek dinler zaman içinde insanlar tarafından değiştirilmiştir. Bugünkü halleri ile Yahudilik ve Hıristiyanlık dinleri değiştirilmiştir.

Batıl dinler: Gerçek dinler dışında olup insanlar ve milletler tarafından kendi menfaatleri doğrultusunda ortaya çıkardıkları dinler. Bunlar akla, mantığa uygun gelip insanların zafiyetlerinden yararlanılarak ortaya çıkartılan dinlerdendir. Örneğin çeşitli inançlar doğrultusunda tarikatlar tarafından ortaya atılan dinler düşünülebilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir