Soba Zehirlenmesine Karşı Alınacak Önlemler Nelerdir

Kış aylarının gelmesi ile ısınmak için sobaları kuruyoruz. Soba kurulumundan sonra temizliğinin yapılarak kışa hazırlığı yapılmalıdır. Temizlenmeyen sobalar kış aylarında gaz kaçağına neden olabiliyor. Odun, kömür ile ısınmayı düşünen kişiler dikkat olmalıdır. Isınmadan etkilenmemeleri için kendilerine dikkat etmeleri gerekebilir.

Sobalardan dolayı zehirlenmeler meydana gelebilir. Gece yatarken özellikle sabaha kadar ısıtmasını isteye kişiler kömür atarlar. Geceleri eklenecek kömür ve odunlar zehirlenmeye sebep olabilir. Bacaların ev içinde düzgün şekilde ayarlanarak geri tepmesinin önüne geçilmesi gerekiyor.

Sobanın kurulacağı yer baca deliğine ve bacaya yakın noktalarda olmalıdır. Dumanın dışarı çıkabileceği alan kısa olursa geri tütmesinin önüne geçilebilir. Bacalar kış mevsiminde 2 defa temizlenmelidir. Tıkanmaması ve oluşabilecek risklere yönelik korumaların sağlanması gerekmektedir. Bacaların açık olmaması ve rüzgarı dört bir yandan alacağı şekilde olması lodos çıktığı zaman dumanın geriye itilmesini önlemektedir. Kullanılacak yakıt daha önceden kaliteli olan türlerden seçilmesi gerekiyor. Kalitesiz yakıt türlerinden dolayı ateş sönerek duman tüterek olumsuz etkilenmenize sebep olur.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir