Dinin Etkisiyle Toplumumuzda Oluşan Örf ve Adetler

Dinimiz yaygın olmasıyla beraber günlük hayatımızda etki yaratmaktadır. Kültürel değerlerimize olduğu gibi din bizi eğitmekte ve öğretmektedir. Yaşamımız kültürel değerlerimizin oluşarak anlaşılmasını sağlamaktadır. Toplumumuzda sürekli uygulanan davranış ve kurallar örf ve adetlerimizdir. Günlük hayatımıza devamlı yaşadıklarımız bunları oluşturmaktadır. Dinimizde kültürel değerimizde yer edinmiştir. Örneğin birisiyle karşılaştığımız zaman selamlaşarak dinen olarak alışkanlıklarımızı görürüz. Bayramlarda çocuklara para verilmesi, hediye alınması, büyüklerin elleri öpülmesi hepsi dini davranışlardır. Din örf ve adetlerimizde yer edinerek Türk toplumunun yaşamını oluşturmuştur.

Kız isteme merasimine gidildiği zaman “Allah’ın emri peygamberin kavliyle” diyerek başlanır. Dinimizin örf ve adetlerimizde hangi şekillerde yer aldığını rahatlıkla görebiliriz. Dinimiz hayatımızın he alanında bizim yaşamımızı şekillendirmektedir. Evlenen çiftler iki rekat namaz kılarak evliliklerin güzel ve hayırlı olmasını dilemektedir.

Törelerimiz dahi İslam dininin bize öğrettikleri şekilde yaşatır. Büyüklerimize saygı göstermek, küçüklerimize sevgiyle karşılık vermemizi gösterir. Toplu olarak yaşam sürdürebilmek için gerekli görülürler. Çevremize ve kendimize özen göstererek davranışlarımızı belirlememiz mümkündür.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir