Dini Öğrenmenin Önemi Nedir

Din, insanları doğru, güzel ve hak yoluna yöneltir. İnsanlar yanlışı ve doğruyu birbirinden ayırabilir. Toplumsal hayatlarına yön vererek şekillendirebilirler. Allah’ın peygamberleri insanlara doğru yolu göstermek için seçilmişlerdir. Aracı olan peygamberler davranışları ile milyonlarca kişilik topluma yön vermiştir. İnanan insan doğru yolu bulmuştur. İnsanları diğer canlılardan ayıran en önemli özellik akıl bahşedilmiştir. Düşünmeleri ve doğru yolu bularak hak yolunda ilerlemeleri istenmiştir.

Manevi olarak huzura kavuşmamızda etkili olabilir. İnsanlar evrende yalnız olup olmadıklarını ve yaratıcılarını merak etmişlerdir. Her şeyin sahibi ve yaratıcısı olan Allah onlara kendi sözlerini vahiy yoluyla iletmişlerdir. İnsanlar arasından seçilen peygamberler insanlara yol göstermiştir. Doğru ve güzellik dinlerde saklıdır. Din hiçbir zaman kötüyü göstermez ve yön vermez. İyiliği, güzelliği, doğruluğu ve manevi huzuru dinimizde buluruz. Din insanlar için manevi huzur sağlayacak araç sayılır. Dini öğrendiğimizde dünya hayatının yanı sıra ahiret hayatı hakkında bilgi sahibi oluruz. Bize kattığı değerleri en iyi şekilde biliriz. Dini öğütler bize doğru yolu gösterir.

Dini öğrenerek merak ettiğimiz sorulara cevap bulabiliriz. İnsanlar binlerce yıldır arayışının cevabını dinde bulabilir. Yaratılışı ve insanlığın başlangıcını öğrenir. Yaşama amacımızı ve hayatımızı anlamlandırarak öğrenmemize yardımcıdır. Yaratılışımızın bir imtihan olduğunu anlarız.

Din, aile ilişkilerimize bize yol gösterir. Kendimize ve çevremizdeki kişilere karşı olan sorumlulukların bilincinde oluruz. Davranışlarımızı dinimize göre şekillendiririz. İnsanları severiz, komşularımızla ilişkilerimizi kuvvetlendiririz, akrabalarımız ile güzel zaman geçiririz. Kul hakkının önemini anlayarak kimsenin hakkını gasp etmeyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir