Deprem Sırasında Karşılaşılabilecek Tehlikeler

Deprem yıkıcı doğal afetlerden olduğundan dolayı zararları ve tehlikeleri oldukça fazladır. Depremin gerçekleşmesi ile ortaya çıkan çeşitli tehlikeler olup bunlara dikkat edilmelidir. Bazı önlemler alınarak depremde karşılaşabileceğimiz tehlikeleri bilmeliyiz.

Deprem sırasında dolap, kütüphane, mobilya, eşya, avize, vitrin üstümüze devrilebilir. Eşyalarımızı daha önceden sabitleyerek duvara monte edilmelidir.

Deprem sırasında başımıza sert bir cisim gelebilir, bunlara karşı çevremizde ve yükseklerde üzerimize düşebilecek olan eşyalardan korunmalıyız.

Deprem olurken camların kırılmasına karşı yattığımız yer cama yakın olmamalıdır.

Depremde en çok karşılaşılan tehlikelerden birisi insanlardan görülen paniktir. Birden bire ne yapacağını bilmeden merdiven boşluğundan düşebilir, balkondan yada camdan atlayabilirler. Bunlara karşı çeşitli önlemler alınmalıdır.

Depremde binadan kaçmadan önce durmasını beklemeliyiz, kaçarken emniyette olmadığımızdan dolayı depremden etkilenmiş olacağız.

Deprem çantası hazır olmalı ve enkaz altında kaldığımızda düdük, telefon, radyo gibi çeşitli aletlerle yerimizi belli etmeliyiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir