Bitki ve Hayvanların Ortak Özellikleri Nelerdir

Bitki ve hayvanlar canlı olduklarından dolayı birbirlerine benzer çeşitli yapıları vardır. Bunlar yaşamsal faaliyetleri olarak hayatlarına devam etmeleri için gerekli görülmektedir. Her bitki ve hayvanda bu ortak özellikler bulunur.

Beslenme: Canlılar büyüme ve gelişme gösterebilmesi için beslenmeye ihtiyaç duyarlar. Vücutlarına aldıkları enerjiler sayesinde beslenme durumlarını belirlemiş olurlar.

Solunum: Besinlerden enerji elde ederek bunları yaşamlarını devam ettirebilmek için solunum yapmak için kullanırlar. Ciğerlerinden yada yapraklarından faydalanarak bu işlemleri gerçekleştirirler.

Hareket: Canlılar besin bulmak için hareketlilik gösterir. Bitkiler hareketliliğini su ve toprak buldukları noktalara doğru kendilerini çekerek yapmaktadır. Kökleri uzayarak kendilerini o tarafa çekerler.

Boşaltım: Canlılar enerji üretimi için aldığı besinlerden yararlandıktan sonra bunlar arasında zararlı ve fazlalık olanları boşaltım yolu ile dışarı atarlar.

Büyüme ve gelişme: Canlıların ortak özelliklerinden olup aldıkları besinler doğrultusunda büyüyerek gelişme gösterir.

Uyarılara tepki verme: Canlılar yaşamsal olarak çevrelerindeki olaylara karşı tepki gösterir. Etki ve tepki doğrultusunda hareketliliklerini sağlamaktadır.

Üreme: Soylarının devamlılığını sağlamak adına üreme yolunda hareketlilik gösterirler.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir