Denizlerin Karalara Göre Daha Geç Isınıp Daha Geç Soğumasının Nedeni Ne Olabilir

Denizler ve karalar birbirine göre farklı ısınma ve soğuma durumları vardır.

Denizler, karalara göre daha geç ısınır ve daha geç soğur. Karalar ise denizlere göre daha erken ısınır ve erkenden soğur. Bunun sebebi denizlerin sıvı olmasından dolayı geç ısınması ve soğumasıdır. Denize kıyı olan yerlerde ılıman iklimin görülmesinin sebebi de budur. Karalar sıcaklığı hızlı bir biçimde içine alırken hızlıca dışarıya verir.

Günlük hayatta denizler ve karaların ısınıp soğumasına örnek vermek gerekirse. Tatile gittiğimiz zaman sabahın erken saatlerinde plaja gittiğimizde kumsalın sıcak olduğunu hissederiz. Denize girdiğimizde ise soğukluğu iliklerimizde hissettiğimiz zamanlar olur. Bir müddet kumsalda denizlerin ısınması için bekleriz. Denizler çok büyük olduklarından dolayı sıcaklığı kendi içinde iletir. Isınması zaman almaktadır. Ancak karalar yüzeysel olarak ısınmaktadır. Denizin ısınması için öğle saatlerini bekleriz.

Bu olayın yaşanması kendisine özgü iklimi getirmekte. Akdeniz kıyısı olan yerler Akdeniz iklimi, Karadeniz kıyısı olan yerler Karadeniz iklimine sahiptir. Bu tür iklimler birbirine göre farklılık gösterir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir