Cumhuriyet Yönetimi Nedir

Cumhuriyet döneminde egemenliğin kayıtsız şartsız millette olduğudur. Halkın seçme ve seçilme hakkı doğrultusunda kendilerini yönetecek olan kişileri seçerler. Seçimler yapılarak çoğunluğun oyu sağlanması sonucunda devleti yönetecek olan kişiler seçilir.

Cumhuriyet yönetimi anayasa dahilinde yasama, yürütme ve yargı organları ile hareket ederler. Güçler ayrılığı ile birbirlerini denetleyen ve yönetir. Türkiye’nin yönetim biçimi Cumhuriyettir.

Cumhuriyet yönetiminde vatandaşların hakları eşittir. Halkın eşitliği gözetlenir ve hukuk önünde kimse kimseden üstün değildir. Halka hizmet etmek amaçlı olarak çalışmalarını sürdürürler.

Temeli demokrasiden oluşan yönetimler insanların hak ve özgürlüklerini sağlayan değerleri tamamlar. Cumhuriyet ile güvence altına alınan Türkiye toplumu elindeki hakları kullanarak yönetimlerini sağlayabilirler. Demokrasi kişilerin hak ve özgürlüklerini oluşturur. Günümüzde Türk toplumunu oluşturan demokratik özellikler cumhuriyetin bize getirdiği değerleri oluşturur.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir